Як виховати лідера

  • 4 хв
  • 3

Що вам спадає на думку, коли ви уявляєте лідера? Перемоги? Кубки? Медалі? На справді, лідер – це людина, здатна повести за собою інших.  Не обов’язково народитися лідером, бо ним можна стати. Існує кілька ключових навичок, на які можна звертати увагу з дитинства. Про те, як виховати лідера, розповів СЕО GoITeens В’ячеслав Поліновський. 

Лідер – це не досконалий індивідуум. Це та людина, яка має у своєму розпорядженні себе. І для розвитку цієї навички вашій дитині потрібен досвід. 

Довіряйте дитині

Звикайте довіряти дитині та створювати умови для її незалежної діяльності. Якщо ви до першого класу будете витирати їй ніс і водити за ручку, то про кар’єру та успіх можете забути – для лідера згубна гіперопіка. Дитина звикає жити за чужими правилами й тоді навіщо їй встановлювати свої.

Давайте можливість приймати рішення стосовно її особистого простору та побуту – що одягнути, які позакласні активності обрати, як вона хоче організувати свій час на вихідних. Аби дитина з дитинства розуміла, що вона сама розпоряджається своїм життям. 

планування

Навчіть зважати на оточення

Під бажання інших підлаштовується людина, яка хоче чогось досягти. Це не означає, що треба прислухатися виключно до інших – навпаки. Вчіть дитину гнути свою лінію, але в тандемі з життєвими правилами. Намагайтеся пояснити, що таке компроміс і як його досягти, аби всі лишилися задоволеними. Підкріплюйте пояснення особистим прикладом.

Враховувати запити спільноти, прислухатися до бажання оточення зокрема допомагає дитині досягати своїх цілей. Навичка улагоджувати конфлікти інтересів так, аби всі почувалися переможцями, неймовірно цінна і рідкісна.

Сформуйте інтерес

Донесіть до дитини думку, що бути лідером – цікаво. Якщо ваш малюк поки що сором’язливий та боязкий, розкажіть йому, що виконувати доручення старших – це почесно. Бути черговим в класі – престижно. Очолювати проєктну групу – весело. Ходити на закупи – відповідально. 

Не важливо, яка саме роль дістанеться вашій поки що невпевненій в собі дитині. Головне, аби вона зрозуміла, що нести відповідальність за щось – це визнання, а не покарання.

відповідальність

Дайте можливість висловлюватися

Дитина повинна мати безпечний простір для висловлювання своєї точки зору. Обговорюйте з нею те, що побачите по телевізору. Розпитуйте, що відбувається в школі. Питайте її думку стосовно переглянутих фільмів, прочитаних книг та особливо подій, дотичних до неї. Дитина повинна розуміти, що її думка важить так само як і думка батьків. 

Давайте дитині можливість брати участь у прийнятті сімейних рішень – що приготувати на вечерю чи куди поїхати на вихідних. Такі речі допомагають їй відчути упевненість у своєму голосі, зрозуміти, що вона не просто має право на особисту думку, але що на неї зважатимуть.

Залучайте до лідерства

Віддавайте перевагу заняттям, які розвивають лідерські якості. Шкільні та позакласні заняття розвивають у дитини дисципліну, навички комунікації, чуйність до оточення, а також вчать працювати в команді. Обирайте такі формати, які б відгукувалися її здібностям – так дитина з більшим інтересом віддаватиметься процесу. Про те, як виявити таланти малечі, ми писали в цьому матеріалі.

Розвивайте у дитини навички планування. Поїздка в гості – які гості? Як організувати підготовку? Дозволяйте їй висловлювати свою думку на рівні з іншими членами сім’ї. Можливо також поручати дитині дрібні обов’язки у ході підготовки до тих чи інших подій.

Підтримуйте та соціалізуйте

Існує думка, що лідери – самотні люди, але з цим не обов’язково погоджуватися. Як мінімум тому, що лідеру потрібно оточення. Ще з юних років організуйте для вашої дитини можливість якомога більше бути в колективі. Особливо, якщо при цьому вона буде навчатися чомусь новому і взаємодіяти з іншими дітьми при вирішенні спільних завдань. Так дитина зможе не лише виявляти заздалегідь вкладені в неї лідерські якості, але й вчитися ефективно спілкуватися з іншими.

Наприклад, під час занять з програмування дитина вчиться досягати поставлених цілей у команді – це круто прокачує її здатність до кооперації та лідерства зокрема. Більше про це ми писали в окремому матеріалі.

Тому якщо вас зацікавила можливість розвитку лідерських якостей вашої дитини, записуйтеся на безоплатне пробне заняття. Ми допоможемо їй створити її персональну історію успіху, а ви будете пишатися, що виховали таку круту особистість.

Коментарі