Допомагаємо дитині стати самостійною

  • 4 хв
  • 5

Існує думка, що чим дитина сміливіша, тим більше дверей перед нею відкривається. Але що робити, якщо ваша дитина з пелюшок сором’язлива та потребує постійного піклування? У цьому матеріалі ми зібрали кілька порад стосовно того, як допомогти дитині стати більш самостійною та полюбити це відчуття, як їй стати упевненішою у собі.

Однією з найважливіших характеристик людини, яка здатна провести за собою інших, є власна самостійність. Самостійність у думках, діях, готовність зустрітися з наслідками, розібрати їх та вивчити на майбутнє. Про те, як виховати в дитині лідерські якості, ми розповідали в попередньому матеріалі, а в цьому зосередимося на важливих аспектах формування самостійної особистості.

Заохочуємо помилки

Ми дуже часто про це говоримо у рамках майже кожної теми – дозволяйте вашій дитині помилятися. Не сваріть її за це, а навпаки заохочуйте скоювати помилки, бо це крута рушійна сила. Зверніть увагу на Boston Robotics – для того, аби їх роботи розвивалися, інженери заклали їм можливість робити хибні дії. А вже потім включається алгоритм аналізу цих дій.

Помилки – це тренажер для навчання. Це природний процес розвитку, без них не обійтися. Головна ціль батьків – пояснити це, не допустити у дитини формування думки, що помилка – це погано і що за це сваритимуть. Ні, помилка – це просто помилка, вона не має емоційного навантаження.

Пам’ятаємо, що у нас як у батьків є можливість передати власний досвід і вберегти дітей від помилок. Але все ж надайте власним дітям цю можливість – не відбирайте у них привілей вчитися.

заохочуємо помилки

Проговорюємо результати

Коли дитина скоїла помилку, не поспішайте на неї емоційно реагувати – поговоріть з нею як з рівною, не з позиції дорослий-дитина. Обговоріть варіанти розв’язання проблеми та оберіть оптимальний. 

Розпитайте дитину рівним тоном, що вона винесла з цієї помилки, які причини призвели до такого розвитку подій. Що, попри неідеальний результат, було зроблено правильно та успішно. Поясніть, що жодна дія не є абсолютно помилковою. Ви здивуєтеся, як багато корисного ваша дитина зрозуміла сама з власної помилки і як багато вже винесла. 

Звичайно, ваш досвід допоможе їй помітити ще більше, тому будьте провідником до висновків, але не відказуйте їх – дайте дитині можливість порозмірковувати про все самостійно.

Розмови в такій доброзичливій атмосфері знизять страх помилок, а що найцінніше – допоможуть розвинути навичку критично оцінювати невдачі та використовувати їх як джерело розвитку.

Ділимо зони відповідальності

Буває складно відпустити справи дитини з-під контролю. Особливо, коли вже є досвід забутих домашніх завдань, немитого посуду та вчасно не виведеної на двір собаки. Спробуйте поступово передавати контроль над справами дитини їй самій. Створіть разом список справ, котрі необхідно виконувати та контролювати. Дізнайтеся, які обов’язки дитина готова взяти на себе повністю, а які варто перевіряти вам. 

ділимо зони відповідальності

Висловіть власну точку зору і спільно дійдіть згоди. Проговоріть, що має відбутися, якщо якийсь обов’язок не буде виконаний. І справа не в покаранні – цей метод викликає більше страху та комплексів – а у варіантах виправлення ситуації. Можливо, варто створити нагадування чи все ж таки привести деякі завдання з повністю самостійного формату на спільний, поки дитина ще не готова до повної відповідальності у чомусь.

Відмічайте успіхи дитини. Говоріть про хороше, помічайте навіть найменший розвиток, і іноді проводьте аудит ситуації. З часом ви помітите, що дитині можна більше довіряти в деяких справах, а у неї підвищуватиметься рівень самостійності.

Довіряємо вибір хобі

Найпростіше проявляти самостійність у справах, які по-справжньому любиш. Тому хобі – чудова можливість для вашої дитини не лише навчитись чомусь новому, але й розвинути корисні навички, які можна використати у майбутньому житті.

довіряємо вибір хобі

При цьому важливо не нав’язувати сину чи донці те, що модно або те, чим би вам хотілося займатися у дитинстві. Прислухайтеся до того, що по-справжньому захоплює дитину, а потім спрямуйте це у корисному напрямку. Більше порад стосовно того, як виявити таланти дитини, ви можете знайти отут.

Чадо любить Minecraft і комп’ютерні ігри? Здається, це гаяння часу, проте в ігри можна не лише грати, а й розробляти їх. Якщо до цікавості до гри розвинути цікавить до створення ігор, дитина з власного хобі може отримати можливість перетворити його на майбутню професію. Щоправда, ми на особистому досвіді знаємо, як важливо не перегнути палицю з профорієнтуванням з підліткового віку, і говоримо про це в статті за посиланням.


Самостійність – дуже важлива характеристика не лише лідера, а й дорослої гармонійної особистості. Дуже важливо, аби ваша дитина могла розраховувати на себе, дослухатися саме до своїх бажань і знати свої сильні сторони. Тоді їй буде легше досягти успіху у житті.

У нашій академії GoITeens ми не лише вчимо дітей програмуванню та дизайну, а й допомагаємо прокачувати м’які навички, які знадобляться їм у майбутньому житті. Формуємо розуміння своєї ролі, виходячи з її особистих уподобань та умінь, підтримуємо на шляху до розвитку своєї мрії.

Якщо ви бажаєте полегшити своїй дитині шлях до зірок, почніть уже зараз – запишіть її на безоплатне пробне заняття, де наші експерти допоможуть виявити її таланти.

Коментарі