Що вам потрібно знати про свою дитину – результати опитування

 • 7 хв
 • 9

Нещодавно ми провели опитування серед наших студентів-підлітків, аби більше дізнатися про їхні інтереси, мотивацію та цілі. Ми проаналізували відповіді й хочемо розділити з вами кілька цікавих та важливих моментів.

Ми провели опитування серед майже 200 студентів GoITeens віком від 8 до 17 років про те, як їм подобається взаємодіяти з близькими людьми, яких блогерів вони дивляться та що найбільше цінують у житті. Сподіваємося, ці відповіді допоможуть вам краще порозумітися зі своїми дітьми.

Улюблені соцмережі та блогери

У опитуваних була можливість обрати стільки майданчиків, скільки вони вважали за потрібне, а не лише один, тому нам всім варто знати, що зі 100% підлітків:

 • 83% дивляться YouTube,
 • 50% знаходяться в TikTok,
 • 47% проводять час в Discord,
 • 37% – в Instagram,
 • 18% дивляться стріми в Twitch,
 • 12% читають Telegram,
 • 9% – Twitter,
 • 3% – Facebook,
 • 2% заглядають у Reddit,
 • 1% – самотні самураї Viber.

Тому якщо ваша дитина без кінця закидає вас відео з YouTube та TikTok – цінуйте це, а якщо заради вас вона встановила Viber – вам вдалося неймовірне. 

популярні соцмережі серед підлітків

Додатково ми запитали, яких саме блогерів вони люблять дивитися, і виявилося, що більшість з опитуваних віддають перевагу пізнавальним відео. Наприклад, каналам на кшталт FlyTech та “Фрілансер по життю”, котрі розповідають про технологічну освіту, але більшою мірою загальноосвітнім проєктам, які розповідають цікаві історії про світ: “Хвилинка Землі”, Keep Going, Slivki Show, Artur Sharifov, BLOGMAYSTER, “Історія без міфів”.

Щобільше – багато підлітків зазначило, що фокусуються на політичному контенті, обираючи тріо каналів Sternenko, “Телебачення Торонто” та навіть офіційний канал Президента України. 

Але, звичайно ж, не обійшлося і без блогерів розмовного жанру, серед яких Діма Малєєв, Рома Геній, Mr.Beast, GeekJournal, гумористичних каналів як-от “Ветерани космічних військ”, “Леви на Джипі”, “Дурнев”, або каналів зі стрімами ігор штибу PewDiePie, Harons, SodaEffect, QuantumGames, “Лолотрек” або Fladar.

Чого хочуть навчитися

Як освітній проєкт, ми звичайно ж спитали дітей, чого б вони хотіли навчитися, якби у них була можливість навчитися всього на світі. Найпоширеніші відповіді – мов. Щоправда, не лише англійської, німецької та української, а й мов програмування. Звичайно, тут є певна похибка, бо це студенти IT-академії для підлітків, проте багато хто зазначав, які саме мови їх цікавлять, у якій сфері програмування вони б хотіли розвиватися. Виявилося, що найбільше охочих освоїти GameDev, трохи менше хочуть вивчати Frontend, потім WebDesign, і закриває парад спеціалізацій Backend. 

Найближчим часом ми напишемо текст, де пояснимо різницю цих напрямків та що ви можете зробити, аби допомогти своєму чадові розвиватися в кожному з них, а поки що пропонуємо найпростіший варіант – записатися на пробне заняття та визначити здібності дитини до IT з нашими спеціалістами.

Але повернемося до відповідей, бо декілька повторюваних варіантів стали для нас доволі неочікуваними. Як-от бажання вивчати квантову фізику, наприклад, чи фінансову грамотність, бізнес та інвестиції – на перший погляд, це не найтиповіші відповіді для людей 11-17 років, але їх було доволі багато.

підлітки програмісти

Особливо хочеться відзначити, що діти, які прийшли вивчати програмування, також цікавляться кондитерською справою, ораторським мистецтвом, столярством та дресуванням собак. Аби ви розуміли, наскільки широке поле їхніх інтересів. 

Відповіді на кшталт “хочу навчитися читати думки” та “ловити золотих рибок, які виконують бажання” – наші улюблені, звичайно. 

Додатково багато дітей написали, що в сучасній освіті їм не вистачає гейміфікації процесу. 87% учасників опитування зазначили, що хотіли б, аби вчителі в школі подавали інформацію у вигляді ігор та були більш лояльні. Серед популярних відповідей також зустрічаються бажання зменшення кількості людей в освітніх класах і можливість брати перерви в процесі навчання. При цьому абсолютна більшість зазначала, що їм більше подобається навчатися онлайн, ніж офлайн. Ми впевнені, що два останні речення взаємопов’язані, тому навчаємо дітей онлайн, у групах до 20 учасників у гейміфікованому форматі. Дослуховуємося до потреб своїх студентів.

Цінності

Наостанок ми спитали наших студентів, що вони вважають найважливішим у своєму житті, і отримали три приблизно рівнозначні пріоритети:

 1. Сім’я та любов (друзі, близькі, кіт та собака)
 2. Здоров’я
 3. Життя в цілому

Трохи менше голосів набрали варіанти мир, щастя, розвиток та час, і ще менше – кар’єра та гроші, але вони все одно доволі повторювані.

При цьому хотілося б окремо відзначити, що 71% опитуваних зазначили, що їм комфортніше спілкуватися з близькими людьми в соцмережах та месенджерах. По 13% отримали варіанти особистої зустрічі та телефонного дзвінка. Ми це до того, що пріоритети у дітей дуже схожі на пріоритети дорослих, але проявляються вони трохи інакше. Так що коли наступного разу дитина відмовиться дивитися з вами кіно, проте надішле вам смішну гіфку, зробіть спробу зрозуміти її мову.

головні цінності підлітків

Слабкі та сильні сторони покоління

На фінал залишилося трошки узагальнень. Згідно з теорією поколінь, що набула шаленої популярності останні кілька років, діти, народжені після 2010 року – представники покоління альфа. Усі учасники нашого опитування як раз увійшли в цю категорію. Вони з пелюшок знайомі з гаджетами та інтернетом і почасти почувають себе комфортніше з технікою, ніж з людьми. Тому науковці виділяють кілька спільних сильних та слабких рис представників цього покоління.

Сильні сторони покоління

 1. Швидке сприйняття інформації представники нового покоління настільки швидко обробляють інформацію, що нам з вами навіть не снилося. Вони миттєво орієнтуються в соцмережах і можуть поглинати величезну кількість інформації через те, що народилися в часи швидкоплинного потоку. 
 2. Мобільність — альфа не має стільки обмежень, скільки мали попередні покоління: навчання та робота перейшли в онлайн, а інші можливості вони знайдуть будь-де. Вони прагнуть подорожувати та легко приймають рішення про зміну місця перебування.
 3. Життя в кількох вимірах – ми вже бачимо, як стирається межа між віртуальним та реальним світами через NFT та поступовий розвиток метавсесвіту, про який ми вже писали отут. Нове покоління піде далі та буде застосувати їх у всіх галузях свого життя. 
 4. Мультифункціональність – часи, коли в університеті треба було вибирати спеціальність, за якою будеш працювати все життя, минули. Покоління альфа має всі можливості розвивати навички, які стануть у пригоді в різних галузях і допоможуть, коли людина захоче змінити професію.

Слабкі сторони покоління

 1. Технолозалежність – простіше взаємодіяти з гаджетами, ніж з людьми, бо є певна дистанція та зрозумілі алгоритми дій. Це може збільшити тривожність та безпорадність у незвичних обставинах.
 2. Поверховість – це зворотна сторона мультифункціональності. Можливість змінювати професії, місце проживання та роботи, аби розбиратися одночасно в усьому позбавляє можливості бути суперкрутим спеціалістом у чомусь конкретному. Тому цей пункт залежить від пріоритетів: можна вважати людину поверхневою, а можна – всебічно розвиненою.
 3. Втрата базових навичок – не одразу ж, звичайно, але поступово люди можуть втратити інтерес до писання від руки чи запам’ятовування великих обсягів інформації. Немає потреби – немає навичок.
 4. Емоційна бідність – через відсутність великої кількості контактів з людьми в реальності, у нового покоління значно спроститься спектр емоцій.

Проте вчені солідарні в тому, що сучасне покоління зможе побудувати краще суспільство та зберегти нашу планету. Імовірно, вони навіть стануть довгожителями, бо самі обиратимуть умови свого життя, і працюватимуть як заповідав Стів Джобс – не вісім годин, а головою.

Технології, з якими нове покоління народилося, приведуть людство до нового етапу розвитку. Ми говоримо це з впевненістю, бо бачимо старанність студентів GoITeens і проєкти, які вони створюють у досить молодому віці. Ігри, сайти, застосунки та дизайн — можна тільки дивуватися, як швидко діти навчаються тому, що їм справді цікаво. А їм справді цікаво – 92% учасників опитування зазначили, що технології важливі, бо вони полегшують життя, роблять його кращим і допомагають творити майбутнє.

Ми провели це опитування, бо нам було важливо познайомитися ближче з нашими студентами та пізнати нове покоління краще. Тому якщо ви бажаєте допомогти своїй дитині реалізуватися, соціалізуватися та проявитися так, аби їй було цікаво та корисно, прислухайтеся до її бажань – записуйтеся на пробне заняття та дайте їй можливість виявити свої здібності.

Коментарі