7 способів розвинути критичне мислення у дитини

  • 6 хв
  • 3

Критичне мислення – це здатність аналізувати інформацію таким чином, аби на її підставі приймати раціональні рішення. Звучить зрозуміло, але для дитини молодшого шкільного віку це дуже складна робота. Враховуючи, що це необхідна навичка як у навчанні, так і в стосунках з оточенням, то чим раніше ми навчимо дитину критичного мислення, тим краще.

Якщо ви хоч раз стикалися з відвертим фейком в інтернеті, який бездумно перепощували ваші знайомі, то розумієте, наскільки нам потрібне критичне мислення. Насправді здобути цю навичку не пізно ніколи. Але починати дійсно краще з дитинства. Щоби зробити це було простіше, дитина повинна вірити в те, що критичне мислення – це просто і весело. Тоді вона зможе застосувати цю методологію під час будь-якого заняття.

1. Допомагайте мислити вголос

Після перегляду навчального мультика, наприклад, попросіть її описати свої роздуми про побачене і почуте. Обговоріть з дитиною процес формування її міркування. Або коли вона не справляється з якоюсь задачею, хай спробує описати, як складається її мислення в цей час, запишіть етапи цього процесу. 

Існує безліч технік роботи над мисленнєвим процесом. Одна з найпростіших, що буде якщо: якщо спробувати цей варіант, то станеться отак, якщо ти зробиш отак, отримаєш інший результат. Наведіть приклад, а потім дозвольте дитині потренувати різні варіанти розвитку подій.

2. Ставте питання

Не всі питання дитина може задати собі сама, тож допоможіть їй думати над проблемою в правильному напрямку. Допоможіть їй розглянути ситуацію під різними кутами – наприклад, вона посварилася з іншою дитиною. А чому? Що відчула? Як відреагувала? Що з цього приводу зробила інша дитина? Як ви вирішували конфлікт?

Взагалі, питання можуть стосуватися не лише якихось складних ситуацій – питайте про побачене і почуте. Ми доволі часто повторюємо цю пораду, бо питаючи димки дитини ви тим самим демонструєте свою зацікавленість в її думці, валідуєте її право на позицію і допомагаєте їй формувати свої думки. Це особливо цінні навички для майбутніх лідерів.

А ще цей спосіб може дуже багато розповісти вам про внутрішній світ вашої дитини. 

допомагайте мислити вголос

3. Дайте час подумати

У дитини повинно бути достатньо часу, аби записати ідеї чи міркування над своїми думками, перш ніж ділитися ними з вами. По-перше, так формується сам процес споглядання ходу своєї думки. По-друге, написані роздуми легше структурувати. Бо часто здається, що з хаосу думок в голові неможливо виокремити логічних висновків, проте в процесі записування з ними простіше працювати.

Саме тому формат щоденника досі актуальний – коли людина виписує свої думки й може на них подивитися та перечитати, вони стають більш свідомими, реальними. У них легше побачити похибку чи емоційне навантаження. Вести записи загалом дуже терапевтична звичка, що допомагає прокачувати навичку критичного мислення.

4. Обговоріть сам процес мислення

Це складна вправа навіть для дорослих, проте дуже цікава. Попросіть дитину розповісти про її висновки та дізнайтеся, як вона до них прийшла. Так вона отримає можливість самостійно побачити шлях думки від старту до висновків, які вона минала проміжні етапи, де, можливо, закралася хиба чи викривлення.

Це розмова з зірочкою, бо побачити помилки в самому процесі розмірковування дуже складно без підготовки. Але коли обидва учасники пильнують одне одного і зосереджені на процесі, у кожного є шанси розвинутися і самостійно побачити, як ви використовуєте навички критичного мислення для розв’язання проблем.

5. Працюйте разом

Дитина повинна бачити, як її думки співвідносяться з вашими ідеями. Завдяки спільному навчанню дитина зрозуміє, що люди можуть мати різні думки й висновки з одного й того самого питання і це нормально. Що проблеми можна вирішити кількома способами й це також нормально.

Розділити досвід навчання нового зі своєю дитиною – це класний спосіб взаємодії й формування довірливих стосунків. Таким чином ви додатково покажете на своєму прикладі, що це ок, не вміти чогось, пробувати та помилятися. Це дуже важливий елемент розвитку самостійної гармонійної особистості. Більше про це ми писали отут.

працюйте разом

6. Досліджуйте інтерес

Заохочуйте читання книг і перегляд документальних фільмів на тему, що цікавлять вашу дитину. Розширюйте способи пізнати щось нове з її захоплення: відповідайте на питання в тематичних квізах, сходіть на виставку чи презентацію нового продукту, і обговорюйте все, що з вами стається – що дитина відчуває стосовно цього заняття? На її думку, як новий продукт вплине на розвиток індустрії? Який вплив має цей предмет, виставлений в галереї? 

Щобільше, дозвольте вашій дитині досліджувати й розповідати вам про нове. Повторюючи отриману інформацію, вона внутрішньо її опрацює і подасть у такому варіанті, аби навчити вас. Під час такого досвіду вона навчиться структурувати отриману інформацію, відсікати зайве, чітко формувати думки та працювати з різними рівнями інформації. 

Найменші діти зазвичай вчаться цієї навички, коли пояснюють правила гри для інших малюків. Загалом, повторювання отриманої інформації з позиції викладача якісно впливає на рівень її засвоєння. А якщо ваша дитина досі не має цікавого хобі, ми маємо кілька ідей стосовно того, як допомогти їй виявити свої здібності та розповідаємо їх в цій публікації.

7. Навчіть соціальної відповідальності

Чесно обговорюйте зі своєю дитиною актуальні новини та популярні публікації в соціальних мережах. Поясніть, що є перевірені джерела інформації, а є ті, що працюють заради кліків та поширень. Що навіть майданчики, які називають себе медіа, можуть публікувати погано перевірену інформацію.

Розкажіть про те, що соцмережі – це публічна платформа, яку можна використовувати з користю, але також там ширяться неправдиві, фейкові новини. Тому дискутуйте на тему репостів – яка інформація варта поширення, а яка не дуже і чому. Навчіть дитину робити паузу, обдумувати інфоприводи, перш ніж автоматично ділитися новинами в інтернеті.

навчіть соціальної відповідальності

Дитина, яка розуміється на критичному мисленні, завжди має свою позицію. Вона здатна аргументовано донести її до оточення, розуміється на тому, про що говорить, вміє формулювати свої думки та відстоювати погляди в процесі дискусії. Також дитина з розвиненим мисленням має здорове прагнення до нових знань та перебуває в безперервному пошуку істини – збирає важливу інформацію, осмислює, аналізую та систематизує її. 

На підставі досвіду, який діти набувають під час самостійного виконання проєктів на курсах програмування в нашій академії, вони навчаються критично мислити та не бояться вирішувати складні завдання. Нові знання стають для них прекрасною основою для майбутньої професії. Аби дитина одночасно здобувала і нові професійні знання, і засвоювала корисні м’які навички, запишіть її на пробне безоплатне заняття в GoITeens.

Коментарі