Як компʼютерні ігри впливають на дитину? Розповідає психолог

  • 6 хв
  • 93

Питання впливу компʼютерних ігор на сучасних підлітків стає все більш актуальним. Ми вирішили розібратися, як використовувати ігри на користь майбутнього дитини та чи є у відеоіграх взагалі щось хороше. Для цього поставили найпоширеніші батьківські запитання дитячій психологині та Монтессорі педагогині Юлії Вінтоняк. 

Як ігри впливають на розвиток розумових здібностей дитини?

Вітчизняний психолог Борис Ельконін писав, що ігри складають основну частку діяльності дитини, починаючи із самого народження та завершуючи старшим дошкільним віком. Саме гра дає можливість для дослідження світу, створення чогось нового. Під час гри дитина долучає до діяльності вже здобуті знання, а інші отримує в процесі. Так діти навчаються аналізувати події, шукати аналогії, поєднувати факти, робити аналіз, шукати варіанти рішення, створюють абсолютно нове на основі попереднього власного досвіду.

Виходячи з цього, можна сказати, що діти під час гри будують свій світ з багатьма психічними зв’язками:

  • Коли дитині доводиться пояснювати правила гри або придумувати їх самостійно, створюється база для розвитку мовлення. Це працює навіть із дітьми, які ще зовсім не говорять або говорять погано.
  • Однозначно збільшується словниковий запас, відбувається перехід мовлення із пасивного словника до активного: коли малюк вже не просто розуміє, а може щось розказати.
  • Завдяки іграм відбувається формування психічного процесу уяви, яка дозріває близько 4-х років після народження.
  • Пам’ять починає працювати саме із включенням вільної гри дитини. Це особливо помітно в тих ситуаціях, коли діти хочуть грати в одне й те саме по декілька десятків раз за день. Або читати одну й ту ж саму книгу по декілька разів саме в тій же послідовності, як її читали дорослі перший раз.

Отже, переоцінити важливість вільної та спонтанної гри дітей неможливо. Тому безумовно, ігри є невіддільною частиною життя дитини та розвивають її.

Чи корисні комп’ютерні ігри?

Це доволі провокаційне питання. Звісно, сучасний світ майже повністю побудований на технологіях. Зараз неможливо уявити собі молоду людину, яка не вміє користуватись телефоном або комп’ютером. Але насамперед треба також знати, що велика кількість затримок психічного стану дитини, порушень поведінки пов’язані з тим, що діти зараз отримують дуже мало сенсорної та рухової активності. Діти із самого малечку привчаються їсти, заспокоюватися, ходити в туалет, спілкуватись з батьками, гуляти — з гаджетами в руках. Але всьому має бути міра.

Загалом дитячі психологи та нейропсихологи рекомендують не давати дітям до трьох років гаджети та мультики та взагалі. У них немає нічого корисного для ще не зрілої дитини. Аби користуватися гаджетом, потрібна стійка сформована психіка. Але поступово час взаємодії дитини з комп’ютером все одно зростатиме, тому робіть це поступово: до трьох років максимум 10 хвилин на день, але краще взагалі без екранного часу, у період від трьох до семи — поступове збільшення до 30 хвилин на день з перервами, далі маркером часу стає емоційний стан дитини.

У які ігри корисно грати дітям?

Дітям корисно грати у ті ігри, які залучають тіло, рухи, вестибулярний апарат, пропріоцептивні відчуття, підключають координацію рухів. Наприклад, це стрибки на гумці, класики, ходіння по канатній доріжці, перестрибування через колоди, ходіння по пеньках. Дітям не потрібно щось надто складне для того, щоб грати, потрібна ідея та мінімальний набір підручних матеріалів. Достатньо вийти в ліс або парк, і там ви знайдете все необхідне для ігор.

Комп’ютерні ігри на тренування пам‘яті та інші тренажери для мозку можуть бути ефективними тільки в певний віковий період, коли у дитини достатня база знать про реальний світ — після 4 років. До цього періоду дитина має максимально контактувати із реальними предметами та їхніми властивостями, з людьми та їхніми емоціями. Отже, розвивальних телефонних чи комп’ютерних ігор та мультфільмів для дітей цієї вікової категорії не існує. Найкращим тренажером мозку для дитини є регулярна насичена рухова активність, що підтверджують спеціалісти із сенсорної інтеграції, які, до речі, і з’явились через недостатню рухову активність дітей, через відсутність ігор надворі.

Чи ефективні комп’ютерні ігри для когнітивного розвитку?

Такі ігри стають альтернативою та доповненням для ігор фізичних, але це не має бути повноцінним замінником реальному життю. 

Різноманітні тренажери для розвитку психічних процесів можна використовувати тільки тоді, коли ми знаємо, що саме вони розвивають. Також потрібно знати, як створити умови для цієї гри та ліміти, вік дитини, яка грає. Це лімітована діяльність під наглядом дорослої людини. Після такої гри разом з дитиною має відбуватись аналіз діяльності, порівняння інформації, підбивання підсумків або формування постановки нових цілей для вдосконалення чогось в собі.

У певний віковий період (після 4-х років) ми можемо включати тренажери на короткий час для тренування пам’яті та інших психічних процесів. Але це мають бути відібрані та випробувані вами ігри. Так, наприклад, діти від 7 до 13 років цікавляться іграми на кшталт Minecraft чи Roblox — вони розвивають просторову уяву та креативність, детальніше ми писали про це отут.

Чи корисно грати з дитиною разом?

Дивлячись на те, з якою ціллю батьки включаються в гру разом з дитиною. Якщо це пов’язано із показом прикладу того, як грати, то це можливий варіант. Але, якщо батьки так сильно включаються в гру, коли перевищує азарт та бажання виграти — це не є гарним прикладом для наслідування. Батьки мають проводити все ж таки більше часу разом з дітьми у живому та справжньому контакті: показувати, як досліджувати світ навколо, як себе можна розважати без ігор, як і де дізнаватися цікавинки.

Також добрим прикладом сумісної гри може стати формат, коли дитина пояснює умови батькам. Таким чином вона артикулює правила, тренує логічне та критичне мислення, вчиться правильно говорити. Окрім того, це добре повпливає на родинні стосунки, адже щира зацікавленість інтересом дитини валідує її вибір і дає відчуття безпеки у можливості самостійного вибору. Більше про те, як вдало взаємодіяти з дітьми задля виявлення їхніх здібностей ми писали в оцьому матеріалі.

Чи можна розвивати таланти дітей за допомогою комп’ютерних ігор?

Звісно, можна допомогти дитині розвивати власні здібності за допомогою певних сервісів, якщо вони підібрані відповідно до віку та функціональним можливостям. Є багато програм, які можна з певного віку використовувати як тренажери для швидкого перемикання уваги, для вміння знаходити головне, або навчитись спритно реагувати, є сервіси для інтерактивного малювання, що подобається творчим дітям. Наприклад, у цьому матеріалі ми писали про те, чому підлітку корисно займатися програмуванням і як це впливає на його розвиток та соціалізацію.

Також дітей можна навчити любити вчитись за допомогою ігор. Наприклад, такою методикою ми користуємося в академії GoITeens. Наші маленькі студенти беруть максимум користі від ігор, адже вони навчаються створювати власний контент, а не просто споживати його!

Ми привчаємо дітей до того, аби вони сприймали гаджети та компʼютери як інструменти для втілення своїх мрій та розвитку талантів. Хочете допомогти дитині навчитися створювати власні ігри? Чи дизайнити круті діджитал-арти? Тоді записуйтеся на пробне заняття! Ми допоможемо вашій дитині створити здорові стосунки з гаджетами та посприяємо її персональній історії успіху.

Коментарі