Безпека дитини в інтернеті: що потрібно знати

  • 5 хв
  • 1

Безпека дитини в інтернеті — наріжне питання для батьків. Сучасне покоління отримує свої перші гаджети ледве не з пелюшок і подекуди не може одразу оцінити його масштаби. Звісно, інтернет може бути чудовим місцем для навчання, покупок, комп’ютерних ігор та спілкування з друзями. На жаль, як і в реальному житті, там також є зловмисники, викрадачі особистих даних та інші особи, які можуть спробувати заподіяти вам шкоду онлайн. Для того, аби перебувати в безпеці в інтернеті, важливо, щоб ви та ваші діти знали про чинні небезпеки.

Багато дітей впевнені, що знають, як користуватися інтернетом без будь-яких загроз. Однак є кілька причин, з яких діти найчастіше наражаються на ризик. Вони не завжди можуть думати про наслідки, коли діляться надто великим обсягом особистої інформації. Крім того, іноді діти зазнають нападів онлайн-хуліганів або зловмисників.

Види небезпеки в інтернеті

Щоб ваші діти були в безпеці в інтернеті, вам потрібно знати, з якою небезпекою можна зіткнутися онлайн. Наприклад, діти та підлітки можуть знайти неприйнятний контент: порнографію, сцени насильства або нецензурну мову. Існує також можливість онлайн-знущань чи переслідувань з боку інших користувачів інтернету. Це не означає, що ваша дитина зіткнеться з усіма цими загрозами. Проте, знання про небезпеки може допомогти вам та вашим дітям приймати правильні рішення. 

Які бувають види небезпеки:

  • Фішинг — це тип шахрайства, в якому зловмисник намагається змусити розкрити вашу особисту інформацію. Зазвичай таке явище може зустрітися в електронній пошті, миттєвих повідомленнях або на вебсайтах, створених як справжні компанії.
  • Піратство — у онлайн-світі означає незаконне використання матеріалів, захищених авторським правом. Це може включати музику, фільми, телешоу та програмне забезпечення. Для багатьох дітей обмін файлами може здатися безневинним заняттям, однак це може призвести до жорстких штрафів.
  • Кіберсталкінг — це будь-яке переслідування чи загрозлива поведінка, яка відбувається в інтернеті. Це може відбуватися за допомогою обміну миттєвими повідомленнями, текстових повідомлень, електронних листів та соціальних мереж.
  • Шкідливе програмне забезпечення — це програма, яка призначена для пошкодження вашого комп’ютера або крадіжки вашої особистої інформації. Вона включає віруси, програми-шпигуни та інше. Шкідливе ПО може потрапляти до вашого компʼютера, наприклад, через посилання в email-розсилках, соцмережах чи приватному листуванні.
  • Кібербулінг — це переслідування та цькування особи в інтернеті. Кібер-хулігани можуть бути в тому ж віці, що й їхні жертви, або вони можуть бути старшими. У такому разі безпека під особливою загрозою, бо нападники можуть бути анонімними.
  • Неприйнятний контент — матеріали будь-якого формату, які містять порнографію, сцени насильства та нецензурну мову. На них можна потрапити у соцмережах, сайтах і в пошуці.

Поради для батьків: як убезпечити дитину в інтернеті

1. Встановіть критерії того, що діти можуть і не можуть робити в Інтернеті. Дуже важливо встановлювати правила для своїх дітей, щоб вони знали, чого від них очікують. Не чекайте, поки буде погана подія, щоб починати створювати рекомендації.

2. Навчіть своїх дітей зберігати особисту інформацію у таємниці. Як правило, це погана ідея розміщувати персональну інформацію в інтернеті, таку як номери телефонів, адреси та кредитні картки. Якщо злочинці отримають доступ до цієї інформації, вони можуть використовувати її для заподіяння шкоди вам чи вашій сім’ї. До речі, безпека даних — одна з навичок, які необхідні сучасним дітям. Про інші ми вже розповідали у цій статті: «7 навичок»

3. Поясніть правила безпечного використання соціальних мереж. Сайти, подібні до Facebook, дозволяють користувачам обмінюватися персональними фотографіями та відеороликами, а також вести бесіди з друзями та незнайомцями. Якщо ваші діти обмінюються інформацією з друзями, існує ймовірність, що вона може потрапити до чужих рук. Як правило, вони повинні публікувати в інтернеті лише такий контент, який їх не збентежить, якщо це побачить увесь світ.

4. Розмовляйте зі своїми дітьми про користування інтернетом. Регулярно розмовляйте зі своїми дітьми про те, як вони використовують гаджети. Якщо у них сформується звичка говорити з вами про це, вони охоче прийдуть до вас у разі виникнення проблеми. Поясніть їм, що безпека в інтернеті в їхніх руках, тому так важливо перевіряти опубліковану інформацію, встановлювати якісні паролі, не пересилати чутливу інформацію.

5. Встановіть антивірусне програмне забезпечення. Віруси та інші шкідливі програми мають ризики для будь-якого комп’ютера (хоча Macs трохи безпечніше). Щоб захистити свій комп’ютер, ви можете встановити антивірусне програмне забезпечення, таке як BitDefender або Norton.

6. Використовуйте батьківський контроль. Windows та Mac OS X дозволяють додавати батьківський контроль до облікових записів користувачів. До них відносяться обмеження часу, обмеження щодо використання веб-сайтів та контроль над тим, які програми можуть відкриватися. Ви також можете купити програмне забезпечення для батьківського контролю, як Net Nanny, яке має версії для Windows і Mac. Поясніть дитині, що вас турбує її безпека, а не контроль за її діяльністю.

Як допомогти їй розібратися самостійно

Ми розуміємо ваші хвилювання, щодо безпеки дитини в інтернеті. Але ж якщо дотримуватися простих правил, можна уникнути проблем. А ще ми в GoITeens вважаємо, що дітям дуже важливо пояснити, що гаджети та технології існують не тільки для того, аби споживати контент. За їхньої допомоги можна створювати неймовірно круті проєкти, обмінюватися досвідом з іншими людьми та отримувати корисну інформацію.

У академії ми навчаємо дітей сучасних диджитал-професій саме за таким принципом. Усі наші курси створені для того, аби дати необхідні навички і навчити інструментів, з якими можна опанувати професію вебдизайнера, гейм-розробника чи девелопера. Ми хочемо, щоб якомога більше дітей уже зараз почали будувати своє щасливе майбутнє. Долучайтеся до нас!

Коментарі