3 переваги онлайн-навчання

  • 5 хв
  • 4

З 17 жовтня заклади освіти Києва працюватимуть у змішаному форматі: доступні будуть формати і офлайн, і онлайн-навчання. Наша IT-академія вже кілька років перейшла повністю в онлайн-режим. Цей перехід був вимушеним, як і для більшості освітніх проєктів, які пішли з фізичних аудиторій через коронавірус. Але ми вирішили не повертатися, коли з’явилася така можливість, і не пошкодували.

Ми розуміємо – усі встигли здобути величезний досвід в онлайн-навчанні й мають багато претензій до нього: батьки не можуть заглибитися в роботу або задля комфортного розміщення кількох робочих місць у квартирі довелося згадати усі навички гри в тетріс. Проте ми зосередилися на трьох дійсно вартих уваги переваг онлайн-освіти. Пропонуємо вам орієнтуватися на них.

1. Безпека

Більшість з нас стикнулися з онлайн як навчанням, так і роботою саме через небезпеку для нашого здоров’я – епідемія коронавірусної хвороби стала головною причиною знецінення спільного простору для виконання колективних задач. Виявилося, що людям не обов’язково знаходитися поруч, аби засвоювати інформацію та виконувати завдання. При цьому, вірус не розповсюджувався між однокласниками чи одногрупниками, бо вони знаходилися далеко одне від одного. 

МОЗ приділили багато уваги дослідженню цього питання і дійшли висновку, що уникнення скупчення людей – один з головних критеріїв убезпечення людини від захворювання.

З 24 лютого 2022 року через загрозу авіаударів школи та садочки знову повернулися до формату онлайн-навчання. На момент початку війни освітні заклади не мали правильно облаштованих укриттів і не були готові до такого виду небезпеки.

безпека онлайн-навчання

Впродовж літніх канікул школи та садочки готувалися до відновлення навчального процесу офлайн – частина закладів повернулися до такого формату, бо змогли забезпечити безпеку для своїх учнів. Але після масованої атаки 10 жовтня, яку росіяни завдали на самому початку робочого дня, коли батьки відвозили дітей на навчання та їхали на роботу, питання необхідності перебувати в освітньому закладі фізично знову актуалізувалося.

Звичайно, ніхто не може гарантувати, що знаходитися вдома безпечніше, ніж в закладі освіти. Проте, якщо ви дослухаєтеся до сигналів повітряної тривоги й дотримуєтеся безпечного процесу переходу в укриття, ви почуватиметеся більш впевнено за життя своїх дітей, коли вони поруч з вами. Та й діти почуватимуться набагато безпечніше з батьками.

2. Доступність

За останні вісім місяців Україну покинуло до 5 мільйонів українців, аби мати можливість перебувати в безпеці. Багато сімей, чиї діти навчалися в українських школах, вирішили продовжувати навчання одразу у двох закладах освіти – по місцю перебування та в рідному. Це дозволяє їм не відставати за програмою і після повернення продовжувати навчатися в тому самому класі.

Якщо ж відійти від класичної освіти, то в цілому онлайн-навчання дає можливість отримати доступ до освіти тим людям, які не мають можливості доїхати до закладів, наприклад з віддалених сіл чи так само знаходячись в іншому місті чи навіть країні. 

доступність онлайн-навчання

Також онлайн-навчання дає доступ для освіти тим, хто бажає навчатися в індивідуальному темпі – персональні онлайн-уроки дозволяють не поспішати, або ж не затримуватися за загальною швидкістю сприйняття інформації. 

Або ж для тих, хто не має можливості сплачувати за офлайн-навчання, вартість якого, зазвичай, вища. Або для людей, які мають дуже щільний графік і проходять курси в перервах між іншими заняттями.

Онлайн-навчання доступне з будь-якої точки світу для будь-кого, хто має бажання отримувати знання. Для цього потрібний лише гаджет та інтернет.

3. Комунікація

Соціалізація – це найгостріше питання щодо онлайн-навчання, яке викликає багато суперечок. Деякі діти говорять, що їм не вистачає взаємодії з однолітками та що вони сумують за шкільною атмосферою. Більшість підлітків, які відповідали на наше опитування, зазначили, що їм комфортніше навчатися онлайн, бо так вони відчувають більше контролю над своїм часом, а з друзями вони і так більшою мірою спілкуються онлайн.

Водночас батьки та вчителі переймаються, що дітям насправді не вистачає соціалізації з живими реальними людьми. Що у них змінюються формати поведінки, бо онлайн-спілкування відрізняється від офлайн-розмов, пригнічуються емоційні реакції, страждає психологічний стан.

соціалізація онлайн-навчання

Ми спостерігаємо за тенденцією поглибленого занурення освітян в цю проблему. Наприклад, ми тут працюємо у двох напрямках. Перший – освітній. Ще коли ми працювали офлайн, ми були проєктноорієнтованим закладом. Тобто наші студенти об’єднувалися в групи та разом робили фінальну роботу. Ми зберегли цей формат і в онлайн-навчанні – студенти потрібні одне одному, аби закінчити курс. Так вони вчаться взаємодіяти одне з одним у різних командних ролях та не втрачають навички соціалізації.

Другий напрямок – створення спільнот. Для цього ми заснували кілька клубів, де діти можуть спілкуватися не лише про навчання та проєкти. Це простір, де вони можуть обговорювати захоплення, стрімити ігри, спілкуватися на теми, які цікавлять їх у цей момент. Часто туди заходять навіть ті діти, які не вчаться в нашій академії – їх цікавить можливість пограти в «Саботера» з однолітками чи провзаємодіяти з ведучим нашого тіктока Сашком.


Наразі наша IT-академія повністю працює онлайн: ми проводимо пробні заняття, допомагаємо студентам встановляти необхідні програми, проводимо курси, марафони та позаакадемічні заняття. У нас вже є випуски, які повністю пройшли навчання в онлайн-форматі і при цьому нічого не втратили. Таким чином опанувати IT-спеціальності в нашій академії змогли діти, які проживають не лише в Києві.

У сучасних реаліях ми триматимемося цього формату навчання і надалі. Нам важливо, аби наші студенти перебували в безпечних місцях, але при цьому мали доступ до навчання. Ми робимо все, аби допомогти українським дітям створювати краще майбутнє для нашої держави, і ми вдячні ЗСУ, що у нас є така можливість.

Коментарі