Як навчити дитину любити вчитися

 • 4 хв
 • 4

У сучасному світі класична система освіти, де вчитель говорить, а школярі слухають, викликає багато недовіри у дітей. Вони втрачають мотивацію, не хочуть приділяти час виконанню домашнього завдання та часто ігнорують вчителів на уроках. Так стається, бо наразі діти можуть отримати будь-яку потрібну інформацію в інтернеті та не розуміють, чи достатньо викладач компетентний у своїй темі, навіщо їм школа, курси тощо. То як навчити дитину любити вчитися? Розповідаємо у цій статті.

«А навіщо мені ходити до школи?»

Якщо ми говоримо про дітей, а не про підлітків, то завжди може зʼявитись момент, коли вони поставлять питання: «А навіщо мені ходити до школи?». Якщо у цей момент батьки почнуть переконувати дитину фразами на кшталт: «Ну то дуже важливо», «Так треба» тощо, згодом дитина просто перестає вірити таким аргументам. Це трапляється тому, що дитину не привчають до того, що в деяких ситуаціях ми не маємо вибору. То ж аби уникнути непорозуміння, варто з дитинства привчати малечу, що інколи ми маємо робити вибір (наприклад, який одяг сьогодні вдіти), а інколи цього вибору немає (наприклад, ми не можемо не вітатися з людьми, коли входимо до кімнати). 

Що робити з кофлiктними пiдлiтками?

По-перше, треба усвідомити, що підліток — не дитина. Він ставить запитання: «Навіщо мені вивчати математику, якщо я хочу стати географом?». Він не хоче займатись тим, що йому не цікаво. Тут потрібно обговорювати питання, бо підліток потребує не тільки відповіді а й допомоги у вирішенні проблем, також він хоче бути почутим. 

Ситуація: підліток не хоче робити домашнє завдання. Він аргументує: «я це й так знаю», «я втомився», «у мене депресія». Що робити батькам у такій ситуації?

 • Віддзеркалити. Підліток часто не чує, що він говорить. Тому можна сказати: «Я тебе почув, то ти не будеш робити цього просто так, окей». Тут підліток може зрозуміти, що він не правий і піти назустріч.
 • Якщо ваша дитина відмовляється робити щось зовсім, то ви можете взяти паузу, щоб подумати над своєю реакцією та подальшими діями. Зазвичай, підлітки розраховують на миттєву реакцію. То ж якщо ви подумаєте якийсь час, а потім скажете йому: «Окей, гаразд. Не хочеш — то не роби» — ймовірність, що він замислиться та все ж таки виконає потрібну справу збільшується в рази.
 • Якщо ж ви можете усвідомити свій гнів через цю ситуацію, то можна висловити це прямо: «Я на тебе злюся через твоє небажання вчитися і заберу у тебе телефон». Але надто важливо взяти на себе відповідальність за таку реакцію.

То ж дві основні поради:

 1. Не поспішати. Дитина розраховує на термінову реакцію. 
 2. Якщо батьки можуть взяти на себе відповідальність за реакцію, це теж допоможе скоріше вирішити конфлікт.

Як навчити дітей любити вчитися?

Буває таке, що ваше чадо сидить п’ять годин поспіль за відеогрою, але не може й пів години всидіти, щоб зробити домашнє завдання. Ось декілька порад, як заохотити дитину вчитися:

 • Коли ми займаємось хобі — виникає внутрішня мотивація. Її генерує сама людина, тому вона така сильна. У навчанні здебільшого присутня зовнішня мотивація, тобто навʼязана кимось іншим (вчителем, батьками і тд). Саме тому частіше її не вистачає для того, аби зацікавити дитину.
 • Набагато простіше вирішувати задачі, які розбиті на прості етапи. Наприклад, у відеоіграх — це певні завдання, цілі. По-перше, вони допомагають фокусуватись на конкретних діях. По-друге, після завершення завдання підвищується рівень дофаміну, людина відчуває радість і гордість.
 • Надважлива система нагород. Тут знов згадуємо систему ігор: дістався цілі — отримав відзнаку. Неможливо підтримувати мотивацію без нагород та похвал.
 • Дитина фокусує увагу на тих предметах, які є найцікавішими для неї. Тому важливо помічати, чим вона цікавиться та допомагати їй розвивати свої таланти.

Отут і стануть в пригоді курси GoITeens! 😎

Коментарі