Блекаут: як допомогти дитині і не втратити зв’язок

 • 9 хв
 • 3

росія зробила так, що ми наразі всі вчимося адаптовуватися до життя без електроенергії, зв’язку та водопостачання. Ніколи б не подумали, що нам, освітянам, які займаються впровадженням диджитал-знань в життя українців з дитинства, доведеться вчитися викладати інтернет-спеціальностей без інтернету. Але життя бентежне, а ми незламні, тож у цьому матеріалі ми зібрали корисні поради про блекаут: як раціонально використовувати заряд гаджетів, чим прикольним зайнятися офлайн або взагалі без гаджетів.

Корисні офлайн-застосунки

Ми дібрали список застосунків, що працюють офлайн і можуть виконати одночасно дві функції: відволікти від стресу та розім’яти мозок, тому вони стануть в пригоді для розвитку логіки, стратегічного мислення, вивчення нової української та англійської лексики.

Impulse

Вік: 14+
Направленість: інтелектуальний тренажер
Завантажити: Android, іOS

Це інтелектуальний тренажер, який підійде для підлітків від 14-15 років. В програмі ви можете задати ціль виконання вправ: покращення пам’яті або уваги, підтримання гостроти розуму та навіть подолання тривожності. В застосунку міститься чимало різноманітних квестів, мініігор, завдань, задач, а також є програми, направлені на розвиток здібностей.   


Brain Out

Вік: 10+
Направленість: головоломка, логіка
Завантажити: Android, іOS

Ця гра являє собою збірник різноманітних яскравих головоломок. Щоб вирішити кожну із них, дитині необхідно сконцентруватися, підключити свою уяву, креативність та логічне мислення. Це чудова гра, адже розв’язувати логічні задачі можна разом із дитиною – дорослим також будуть цікаві задачі, представлені в програмі Brain Out.


Figgerits 

Вік: 12+
Направленість: англійська мова
Завантажити: Android, iOS

Гра підійде для підлітків, котрі добре розуміються на англійській мові. Правила прості: читаєте визначення – вгадуєте слово. Застосунок розвиває пам’ять та допомагає засвоїти нову англійську лексику. 


блекаут: офлайн-застосунки для смартфону

Dots або Dots & Co

Вік: 4+
Направленість: головоломка, квест
Завантажити: Android, iOS

Головоломка, в якій необхідно з’єднувати між собою кружечки одного кольору, лише на перший погляд видається досить простою. З кожним рівнем досягати поставлених цілей стає все складніше – необхідно бути досить вигадливим та вчитися мислити логічно, аби перейти на наступний рівень. Гра не тільки здатна зайняти дитину на кілька годин, але й допомагає справитися із переживаннями та стресом.


Woodoku

Вік: 12+
Направленість: головоломка, стратегія
Завантажити: Android, iOS

В цій грі гравцеві необхідно заповнювати поле дерев’яними фігурами таким чином, щоб у вас утворювалися вертикальні, горизонтальні лінії або квадрати 3х3. Тільки в такому випадку фігури зникають із поля та з’являється місце для нових фігур. Woodoku – застосунок, який допоможе розвинути логічне мислення та вміння думати на кілька кроків вперед.


Doodle Alchemy

Вік: 4+
Направленість:
головоломка, логіка
Завантажити: Android, iOS

Це рімейк старої гри для кнопочних телефонів «Алхімія». Гравцеві необхідно поєднувати різні об’єкти та стихії, щоб отримати нові зразки у своїй алхімічній книзі. Захоплива гра розвиває уяву дитини, її креативність та логічне мислення – що ж необхідно сумістити, аби отримати новий запис в книзі?


Zen Match

Вік: 12+
Направленість: головоломка, квест
Завантажити: Android, iOS

Основна мета цієї головоломки – не тільки розважити дитину та розвинути її логічне мислення, але й зменшити рівень тривожності. В грі необхідно поєднувати по три картки з однаковими малюнками, допоки всі картки на ігровому полі не буде вичерпано.


Кобза

Вік: 4+
Направленість: головоломка, лінгвістика
Завантажити: Android, iOS

Застосунок від українських розробників, який підійде як для дітей 8-9 років, так і для підлітків. Задача гравця надзвичайно проста – необхідно відгадати всі слова, які заховані на ігровому полі. Вони можуть складатися з 5 або 6 літер. Пробуючи різні варіанти, ви дізнаєтеся, які саме літери знаходяться в слові. Гра допомагає відволіктися, а також збагачує словниковий запас.   


2048

Вік: 12+
Направленість: головоломка, математика
Завантажити: Android, iOS

Цей застосунок відомий багатьом, його ідея надзвичайно проста – необхідно з’єднувати парні числа до тих пір, поки ви не отримаєте 2048. При цьому на вашому полі завжди має бути вільне місце. Зараз розробники додали можливість грати в 2048 на більшому полі та складати більші числа, або проходити челленджі, де необхідно за певну кількість ходів отримати визначену кількість тих чи інших чисел.


Ще трошки виключно ігор

для Android:

 • Subway Surfers – гра-раннер, де потрібно тікати від поліціянта залізничними коліями
 • Magic Rampage – рольова гра на логіку, де головний герой шукає скарби
 • Alto’s Adventure – заспокійлива гра, де необхідно оминати перешкоди на сноуборді 
 • Grand Mountain Adventure – симулятор їзди на лижах
 • Drift Max Pro – гра про автомобільні перегони та тюнінг автівок 

для iOS:

 • Smash Hit – рухаючись крізь перешкоди, розбивайте скляні піраміди та отримуйте бали 
 • Plants vs Zombies – класична гра, де рослинки допомагають гравцеві боротися із зомбі
 • Crossy Road – проста за механікою, але захоплива гра, де ви маєте допомогти курочці гуляти мегаполісом

Чим зайнятися без гаджетів

Можливо прийшов час екстремальної економії заряду гаджетів, а можливо сценарій більш оптимістичний – вам просто хочеться провести час в теплій атмосфері сім’ї, бути тут одне для одного. 

Тактильні ігри

Покладіть ґудзики або квасолю в мішечок та запропонуйте дитині навпомацки порахувати їх кількість. Якщо ви заміксуєте кілька дрібних предметів, задача ускладниться і стане цікавіше.

Також ви можете заготувати 8-10 предметів із незвичайною на дотик поверхнею: старий гаманець, губку, ліхтарик, брелок, наручний годинник, шматочок хутра від старого капелюха тощо. Запропонуйте дитині заплющити очі та, торкаючись предметів, відгадати, що це. Ускладнюйте гру: наприклад, попросіть дитину описати предмет якомога детальніше – згадати, як він виглядає або пофантазувати (якщо дитина не бачила його раніше).


Ігри на креативність та розвиток уяви

Коли у вас вдома ще не дуже темно, ви можете малювати разом. Намалюйте невелику частину малюнку, а потім запропонуйте дитині продовжити. Малюйте по черзі – це дуже цікаво побачити результат. До речі, в цю гру можна грати всією родиною.

Якщо на вулиці вже темно, можна вигадувати історії. Тут є безліч варіантів: вигадувати разом веселі історії (доповнюючи один одного по черзі), пофантазувати про пригоди в джунглях (кого б зустріла ваша дитина, що б робила, з ким би подружилась).

блекаут: як розважити дитину

Якщо у вас є ліхтарик, можна пограти в театр тіней. З однієї сторони, можна пошукати туторіали зі створення фігур в інтернеті, але до цього слід підготуватися завчасно. З іншої сторони – як робити песика знають всі, а далі фігури можна вигадувати самостійно. Залучіть якомога більше людей до цієї активності, і тоді вам вдасться влаштувати справжній театр тіней.


Усні ігри на кмітливість

«Так/ні». Ви загадуєте слово, а інші учасники ставлять вам питання, на які можна відповісти лише так або ні. Гравці ставлять питання до тих пір, поки не вгадають, яке слово ви загадали.

«Що спільного?». Ви називаєте два предмети (наприклад, чашка та лампа), а потім разом з дитиною намагаєтеся визначити, що в них є спільного.

 «Асоціації». Ви кажете слово, а дитина відповідає, що в неї асоціюється із ним. До речі, це цікавий психологічний тест 😊

«Трилітрова банка». Пам’ятаєте цю гру зі свого дитинства? Все просто – називайте по черзі предмети, які можуть поміститися в трилітрову банку.

Як довше залишатися на зв’язку

Економимо заряд телефону

 • Користуйтеся режимом зберігання енергії:
  • вимкніть автооновлення застосунків, вимкніть поворот екрана та фонові застосунки.
  • якщо зв’язок нестабільний або пропав – краще вимкнути стільникові дані, бо пошук мережі “з’їдає” заряд – поки немає і натяку на зв’язок, включіть авіарежим.
  • встановіть нічну тему в смартфоні та застосунках, знизьте яскравість екрана на мінімум.
 • Швидше за все телефон заряджається в авіарежимі.
 • Якщо ваш мобільний провайдер не має зв’язку, перемикніть мережу руками. Для цього зайдіть в меню налаштувань сім-карти, вимкніть автоматичний вибір мережі й оберіть доступний зі списку. Мінцифри мають відеоінструкцію за лінком

Готуємо додаткові гаджети

 • Якщо в домі є додаткові телефони, хай лежать завчасно заряджені та вимкнені. Якщо є можливість, придбайте кнопковий телефон – так буде більше шансів лишатися на зв’язку.
 • Зверніть увагу, як добре зв’язок ловить у квартирі, чи є місця, де його знайти простіше. Якщо ж його немає ніде, вийдіть з дому, якщо це безпечно, і прогуляйтеся районом. Врахуйте, що мережа може бути перевантаженою — у такому випадку телефон показуватиме наявність мережі, але додзвонитися ви все одно не зможете. 
 • Покладіть в сумку подовжувач та набір зарядок для вашої техніки – заведіть звичку заряджатися в місцях, де ця можливість є.
 • Тримайте телефон та павербанк завжди зарядженими – невідомо, коли буде наступний блекаут. Також тримайте гаджети в теплі – на холоді батареї сідають набагато швидше.
блекаут: як вберегти заряд смартфону

Взаємодіємо з соціумом

 • Поповніть заздалегідь мобільний зв’язок на місяць або кілька вперед.
 • Заздалегідь вивчіть карту з Пунктами незламності та знайдіть найближчі до дому, роботи, школи чи дитсадочку. Чим раніше ви прийдете до пункту, тим більше шансів отримати допомогу. Не в усіх поки що є інтернет, але можливість зарядитися – в більшості.
  • Додатково упевніться, що поруч з вами є точка з теплом та їжею. Перевірте, які магазини та аптеки надають послуги без світла, чи є поруч з вами заправки – там зазвичай можна підзарядити телефон.
  • Дізнайтеся, де в вашому місті плетуть сітки чи кікімори – зазвичай волонтери в таких пунктах вже попіклувалися про генератор і воду, тому поки ви робитимете добру справу для військових на фронт, у вас буде можливість побути в теплі і зарядити телефон.
 • Обговоріть з сусідами можливість під’єднати кілька провайдерів інтернету в будинок, придбати спільний генератор чи встановити Starlink. Загалом, залишатися в контакті з сусідами й обмінятися контактними даними на випадок непередбачуваних ситуацій – наскрізна порада, бо разом з іншими людьми легше переживати лихо.
 • Допоможіть налаштувати телефон літнім людям та дітям.

Поради залишаться актуальними як мінімум до весни, тож про всяк випадок збережіть ті, що вам найбільше сподобалися. Наприклад, за цим посиланням можна завантажити собі в галерею добірку офлайн-ігор, а за цим – офлайн-активностей без гаджетів. За цим посиланням зібрані картки з порадами як підготуватися до затяжних відключень. Хай краще будуть під рукою.

Якщо ви вже почуваєтеся готовими до усього, то записуйтеся на пробне заняття – ми проводимо уроки навіть під час відключень електроенергії. Записуйтеся зараз, а вчіться, коли зможете, бо ми надаємо нашим студентам відеозаписи пропущених уроків і адаптуємося під можливості студентів та вчителів. Головне вчіться! Ми переможемо і нашим дітям творити щасливе майбутнє України, творити свою дійсність. Тому вкладайтеся в їхнє майбутнє.  

Коментарі