Софт скіли, потрібні для роботи

 • 5 хв
 • 56

У нашому блозі ми вже не раз говорили про soft skills і в цьому немає нічого дивного: часто саме «прокачані софти» роблять одного кандидата більш привабливим для найму, ніж іншого.

Сучасному підлітку важливо почати покращувати софт скілс якомога раніше, аби вже у 15-16 років складати конкуренцію дорослим фахівцям. З цього матеріалу ви дізнаєтеся про основні софт скілз, які знадобляться дітям при працевлаштуванні.

Навички спілкування

Це, мабуть, одна з найважливіших навичок, якою має володіти будь-який фахівець. Чітке та стисле спілкування є ключовим для пояснення складних ідей, розуміння вимог проєкту, постановки правильних запитань.

Як це прокачати?

Запропонуйте дитині:

 • Практикувати активне слухання, повністю зосереджуючись на інформації, запам’ятовуючи її. Ідеально, якщо після цього підліток зможе дати відповіді на кілька запитань по матеріалу.
 • Займатися публічними виступами. Це може бути презентація проєкту на уроці в школі, навчання в ораторському гуртку або зустрічі в групі проактивних дітей.
 • Писати будь-які текстові документи лаконічно, стисло та зрозуміло.
 • Читати багато статей, книг, навчальних видань, аби збагачувати лексикон.

Вирішення проблем

Проблема – це не обов’язково щось погане, але будь-яка з них потребує вирішення. Іноді у дуже стислі терміни. Тому підліткам варто розвивати свої аналітичні навички, креативність, пробувати вирішувати проблеми різної складності в реальному житті. Це допоможе знайти вихід із будь-якої ситуації – запропонувати альтернативу чи досягти результату при мінімальній зміні плану.

Як це прокачати?

Покращити цю навичку допоможуть:

 • Вирішення головоломок та участь в логічних іграх з іншими гравцями.
 • Практика на реальних сценаріях. Наприклад, таку функцію можна спробувати в кодуванні на платформах LeetCode або HackerRank.
 • Розвиток методичного підходу до вирішення проблем: розбивка складної проблеми на менші та вирішення кожної окремо або виконання керованих завдань.

Батьки також можуть допомогти дитині в цьому – зіштовхуючи підлітка із викликами реального життя та пропонуючи йому самостійно знайти вирішення.

Командна робота та співпраця

Більшість проєктів, до прикладу, в ІТ-компаніях, передбачає командну роботу. Важливо, щоб підлітки вміли спрацьовуватися з іншими членами команди, брати ініціативу та відповідальність на себе, контролювати процеси, досягати спільних цілей.

Звісно, бувають ситуації, коли підлітку буде потрібно працювати самостійно, але щойно дитина почне розвиватися професійно, вона зрозуміє – для досягнення високих цілей потрібна команда.

Як це прокачати?

Аби розвинути вміння працювати в команді, підлітку важливо:

 • Регулярно брати участь в групових проєктах, заходах, де необхідно працювати в команді. Наприклад, у галузі ІТ це можуть бути хакатони, де команда розробників за кілька днів створює проєкт, змагаючись з іншими командами.
 • Розвивати вміння спочатку слухати, а лише після цього говорити. Необхідно навчитися дослухатися до різних думок у команді.
 • Навчитися давати конструктивний зворотний зв’язок, а також адекватно реагувати на критику.

Емпатія та мислення, орієнтоване на споживача

Працюючи в будь-якій галузі, сьогоднішній підліток має розуміти, що кінцева мета його роботи – надати якісні послуги або товари покупцеві (замовнику). Один із софт скілз – це розумітися на потребах своїх клієнтів, відноситися до клієнтів із емпатією, тобто розуміти їх болі, психологію. До таких виконавців завжди хочуть повернутися, а хіба це не чудово – бути затребуваним спеціалістом?

Як це прокачати?

Розвинути емпатію не так просто і для цього потрібні роки практики. Допоможуть підлітку в цьому:

 • Пробувати ставити себе на місце інших людей. Батьки можуть активно допомагати в цьому, моделюючи різні ситуації та пропонуючи дитині уявити себе на місці іншої людини.
 • На початку карʼєри якомога більше цікавитися продуктом компанії, психологічним портретом клієнта, за можливості – спілкуватися із замовниками.

Також на допомогу можуть прийти курси із UX (User Experience – «користувацький досвід») або література із цього напряму. UX допомагає мислити більш клієнтоорієнтовано.

Тайм-менеджмент

Тайм-менеджмент – це soft skills, необхідний, щоб виконувати відразу кілька задач, всюди встигати та не вигорати. Сучасні професії, особливо в диджитал, вимагають багатозадачності та вміння швидко виконувати задачі. Без прокачаного менеджменту власного часу це неможливо.

Дитина з найменшого віку має розуміти, як розподілити час між роботою або навчанням, своїми хобі, відпочинком, спілкуванням із близькими, а які активності можна викреслити із повсякденного розкладу.

Як це прокачати?

Щоб покращити свої навички тайм-менеджменту, підліток може:

 • Використовувати інструменти для контролю задач – навіть якщо працює на фрилансі. У великих компаніях зазвичай робота і так організована за допомогою Trello, Asana (або інших програм).
 • Навчитися пріоритезувати завдання, надавати вагу одним задачам, виконувати їх першочергово та відкладати менш важливі на потім.
 • Практикувати техніку Pomodoro, відповідно до якої необхідно сконцентровано працювати 25 хвилин, після чого відпочивати 5 хвилин. Більш довгі перерви бувають після 5 або більше 25-хвилинних «помідорів».

Безперервне навчання

Вміння шукати надійні джерела інформації та швидко навчатися є ключовим для молодого фахівця. Адже найкращі шанси на гарну роботу має тільки та людина, яка безперервно розвивається, поглиблює свої знання та скіли.

Як це прокачати?

Насправді діти та підлітки оточені сотнями освітніх можливостей, деякими із них можна скористатися безоплатно:

 • Проходити курси на різноманітних платформах, наприклад, Coursera або Udemy. До речі, нещодавно ми писали матеріал, у якому розповіли про 7 курсів, які підліток може пройти за літо.
 • Читати профільні книги, цікавитися новинками на онлайн-ресурсах, в комʼюніті або на форумах.
 • Відвідувати майстер-класи, семінари та вебінари, пов’язані зі сферою діяльності.

До речі, у GoITeens регулярно стартують безоплатні марафони з різних напрямів, де ваша дитина може створити власний проєкт, прокачати скіли та зустрітися із новими прогресивними дітьми.


Протягом навчання в GoITeens діти та підлітки відвідують заняття із soft skills. Їх вчать публічних виступів, самопрезентації, презентування проєкту, створення mind maps, керування часом. Спробуйте це безоплатно на нашому пробному уроці – тисніть на кнопку та реєструйтеся зараз!

Коментарі