У сучасному світі класична система освіти, де вчитель говорить, а школярі слухають, викликає багато недовіри у дітей. Вони втрачають мотивацію, не хочуть приділяти час виконанню домашнього завдання та часто ігнорують вчителів на уроках. Це зрозуміло, бо наразі діти можуть отримати будь-яку потрібну інформацію в інтернеті та не розуміють, навіщо їм школа, курси тощо. То як навчити дитину любити вчитись? Розповідаємо у цій статті.

«А навіщо мені ходити до школи?»
Якщо ми говоримо про дітей, а не про підлітків, то завжди може зʼявитись момент, коли вони поставлять питання: «А навіщо мені ходити до школи?». Якщо у цей момент батьки почнуть переконувати дитину фразами на кшталт: «Ну то дуже важливо», «Так треба» тощо, згодом дитина просто перестає вірити таким аргументам. Це трапляється тому, що дитину не привчають до того, що в деяких ситуаціях ми не маємо вибору. То ж аби уникнути непорозуміння, варто з дитинства привчати малечу, що інколи ми маємо робити вибір (наприклад, який одяг сьогодні вдіти), а інколи цього вибору немає (наприклад, ми не можемо не вітатися з людьми, коли входимо до кімнати).
Що робити з кофлiктними пiдлiтками?
По-перше, треба усвідомити, що підліток — не дитина. Він ставить запитання: «Навіщо мені вивчати математику, якщо я хочу стати географом?». Він не хоче займатись тим, що йому не цікаво. Тут потрібно обговорювати питання, бо підліток потребує не тільки відповіді а й допомоги у вирішенні проблем, також він хоче бути почутим.
Ситуація: підліток не хоче робити домашнє завдання. Він аргументує: «я це й так знаю», «я втомився», «у мене депресія». Що робити батькам у такій ситуації?
- Віддзеркалити. Підліток часто не чує, що він говорить. Тому можна сказати: «Я тебе почув, то ти не будеш робити цього просто так, окей». Тут підліток може зрозуміти, що він не правий і піти назустріч.
- Якщо ваша дитина відмовляється робити щось зовсім, то ви можете взяти паузу, щоб подумати над своєю реакцією та подальшими діями. Зазвичай, підлітки розраховують на миттєву реакцію. То ж якщо ви подумаєте якийсь час, а потім скажете йому: «Окей, гаразд. Не хочеш — то не роби» — ймовірність, що він замислиться та все ж таки виконає потрібну справу збільшується в рази.
- Якщо ж ви можете усвідомити свій гнів через цю ситуацію, то можна висловити це прямо: «Я на тебе злюся через твоє небажання вчитися і заберу у тебе телефон». Але надто важливо взяти на себе відповідальність за таку реакцію.
То ж дві основні поради:
- Не поспішати. Дитина розраховує на термінову реакцію.
- Якщо батьки можуть взяти на себе відповідальність за реакцію, це теж допоможе скоріше вирішити конфлікт.
Як навчити дітей любити вчитися?
Буває таке, що ваше чадо сидить 5 годин поспіль за відеогрою, але не може й півгодини всидіти, щоб зробити домашнє завдання. Ось декілька порад, як заохотити дитину вчитись:
- Коли ми займаємось хобі — виникає внутрішня мотивація. Її генерує сама людина, тому вона така сильна. У навчанні здебільшого присутня зовнішня мотивація, тобто навʼязана кимось іншим (вчителем, батьками і тд). Саме тому частіше її не вистачає для того, аби зацікавити дитину.
- Набагато простіше вирішувати задачі, які розбиті на прості етапи. Наприклад, у відеоіграх — це певні завдання, цілі. По-перше, вони допомагають фокусуватись на конкретних діях. По-друге, після завершення завдання підвищується рівень дофаміну, людина відчуває радість і гордість.
- Надважлива система нагород. Тут знов згадуємо систему ігор: дістався цілі — отримав відзнаку. Неможливо підтримувати мотивацію без нагород та похвал.
- Дитина фокусує увагу на тих предметах, які є найцікавішими для неї. Тому важливо помічати, чим вона цікавиться та допомагати їй розвивати свої таланти.
Отут і стануть в нагоді курси GoITeens! 😎
- Бачите, що дитині подобається розбиратись зі складнощами, сидючи багато годин за компʼютером? У нас є простий та швидкий курс програмування мовою Python для підлітків 12-16 років.
- Помічаєте, що чадо з зацікавленням ставиться до сайтів та ігор? Записуйте його на майстер-класи з дизайну, створенню сайтів, геймдеву та програмуванню у Minecraft.
- Впевнені, що ваш підліток має талант і хочете його розвивати? Реєструйте його участь у IT-марафоні «Ми — майбутнє країни».
Щоб не пропустити новини приєднуйтесь до наших соціальних мереж