Штучний інтелект: нові можливості чи життя в «Матриці»? Розповідаємо, як це працює

 • 6 хв
 • 66

Нещодавно сервіс ChatGPT став доступним в Україні. Це спровокувало хвилю інтересу до штучного інтелекту, машинного навчання та нейронних мереж. Очевидно, що ці інструменти вже широко доступні усім, але водночас це викликає і багато питань. Одне з найпоширеніших – чи замінять вони живих людей на робочих посадах чи втратимо ми всі роботу. Коротка відповідь – не всіх, а от щоб дізнатися чому, читайте далі.

Головні тези тексту ми попросили прокоментувати Дениса Суділковського, директора з інновацій Projector AI Lab та СМО ЛУН.

Що таке штучний інтелект та нейронні мережі 

«Це дуже-дуже складна комп’ютерна програма, головна перевага котрої — він навчається по методах схожим на навчання людського мозку. Йому “згодовують” величезний обсяг даних і по ним можна ставити питання. Наприклад, можна навчити розрізняти мільйон зображень динозаврів, а потім просити “намалюй динозавра з крилами як у метелика“», – пояснює Денис.

Штучний інтелект повторює ключові функції мозку:

 • Розпізнавати та розуміти
 • Знаходити шлях досягнення результату
 • Приймати рішення
 • Вчитися

Він працює за допомогою нейронної мережі – віртуальних одиничок інформації, повʼязаних між собою. Кожна одиничка інформації називається “нейрон”, як і клітини нервової системи людини.

Звідки нейронна мережа знає, що їй робити 

Аби нейронна мережа працювала коректно, її необхідно навчати. Існує безліч методик навчання – із вчителем або без нього (також відоме як deep machine learning), навчання з підкріпленням тощо. 

Головна ідея полягає в тому, щоб надавати нейронній мережі величезну кількість даних, давати їй змогу вибудовувати логіку та генерувати результати. Чим більше нейронна мережа обробляє даних, тим краще вона навчається. 

Наприклад, chatGPT навчається за алгоритмом із підкріпленням – кожен раз, коли ця нейронна мережа переконується, що користувач отримав якісний результат, вона навчається. Тобто, спілкуючись із chatGPT, ми безперервно навчаємо цю програму. 

В яких галузях може застосовуватися штучний інтелект

«Майже в кожній сфері ШІ знайде місце для застосування. Вже сьогодні він пише музику, малює картини, перекладає тексти, пише вірші, виконує складні математичні обчислення. Сьогодні це універсальний асистент, персональний помічник з котрим звичну роботу можна виконувати швидше», – пояснює Денис.

Додаємо конкретики:

 • Медицина. Нейронні мережі розвивають у напрямах діагностики, планування лікування, догляду за хворими, ментального здоров’я, консультування, невідкладної допомоги та хірургії тощо. Вже розробляється штучний інтелект, здатний розпізнавати злоякісні пухлини на томограмах, прогнозувати їх подальший розвиток та підбирати методику лікування. Наприклад, наш колишній випускник Дмитро Лопушанський наразі пише наукову роботу саме у цій сфері – про використання ШІ в медицині.

 • Військова справа. Науковці розробляють нейронні системи, здатні аналізувати та прогнозувати загрози, підбирати засоби ураження в залежності від загрози, оцінювати наміри противника. Прикладом ШІ у військовій справі є комплекси ройових дронів, коли група безпілотних літальних апаратів працюють злагоджено завдяки обміну інформацією та рішенням, прийнятим штучним інтелектом. 

 • Важка промисловість. Штучний інтелект в цих галузях вже успішно замінює людину на особливо небезпечних виробництвах. Наприклад, в автомобільній промисловості Японії на 10 тисяч співробітників приходиться 1414 роботів зі штучним інтелектом – це найбільший показник у світі.

 • Судова система. Зовсім нещодавно стало відомо, що суддя в окрузі Колумбія (США) використав ChatGPT для вирішення справи, а перший суд за участі штучного інтелекту відбувся в Китаї у 2022 році. До речі, в Україні теж планують інтегрувати нейронні мережі в судову систему.

 • Наука та дослідження. Штучний інтелект допоможе вченим обробляти інформацію, висувати нові гіпотези для досліджень та прогнозувати хід дослідження. Гарним прикладом є AI4SD Network+, який використовується для автоматизації досліджень в цілях наукових відкриттів – він прогнозує хід роботи та пропонує варіанти можливого відкриття в заданій галузі. 

 • Диджитал-технології. Штучний інтелект вже вміє писати програмний код, створювати зображення та тексти, обробляти відеозаписи, генерувати анімації тощо. Завдяки цьому він активно застосовується в розробці ігор, програмуванні, дизайні, маркетингу тощо. До прикладу, маркетологи взяли на озброєння chatGPT, дизайнери – DALL-E, Midjourney, кодери – Codeball, Tabnine, Polycoder, а моушн-дизайнери – RADiCAL, Plask, Cascadeur тощо. 

Також Денис зауважує:  «Нейромережі можна і треба тестувати просто зараз, бо сучасна людина, яка хоче бути успішною у своїй роботі, має вміти користуватися ШІ. 

ChatGPT — спробуйте поспілкуватись з ним як з ерудованим вчителем. Нехай пояснить що таке чорні діри, або чому мило вбиває бактерії.

Midjourney — цей ШІ генерує зображення на ваш запит. Попросіть намалювати щось неіснуюче. Рожевий кит в татуюваннях чи робота, котрий готує сніданок. Чим детальніший опис задачі, тим цікавіший результат».

Чи зможе штучний інтелект замінити людину

«ШІ не замінить людей, але люди, котрі використовують ШІ — замінять людей, котрі не вміють працювати з ним. Молоді дуже пощастило застати цю технологічну революцію в юному віці. У них більше можливостей швидше навчитись нових технологій і замінити нас «старих» на наших робочих стільцях», – каже Денис Суділковський. 

Ні, штучний інтелект не може повністю замінити всіх людей. Штучний інтелект може виконувати багато завдань швидше та ефективніше, ніж люди, але він не може замінити багато функцій, які є унікальними для людей.

Наприклад, людина може мати емпатію, креативність, моральні та етичні принципи, які не можуть бути відтворені в штучному інтелекті. Людина також може бути здатна до міжособистих взаємодій та спілкування, які можуть бути важливі у багатьох сферах життя.

Якщо штучний інтелект стане настільки розвиненим, що замінить багато професійних робіт, то люди, ймовірно, знайдуть нові способи зайнятості, які вимагатимуть інтелектуальної активності та взаємодії з іншими людьми. Люди можуть займатися дослідженнями та розробкою нових технологій, творчістю, викладанням та навчанням, розвитком та управлінням соціальних проєктів та іншими галузями, де важливі людські якості та навички.

(до речі, останні три абзаци сформував штучний інтелект chatGPT, а малюнки до публікації – AI Midjourney 😉)

Тож не бійтеся новітніх інструментів і записуйте свою дитину на пробний безоплатний урок у GoITeens ми навчимо її користуватися ШІ собі на користь.