Frontend — що це? Усе, що ви хотіли знати

 • 5 хв
 • 4

Frontend-розробник – чи не найбільш популярна ІТ-спеціальність. Відповідно до аналітики grc.ua за 2021 рік, близько 90% ІТ-вакансій в Україні присвячені саме пошуку фронтенд-девелопера. Також існує думка, що це один із найлегших шляхів входу у світ комп’ютерних технологій. Правда це чи ні, що має знати, скільки заробляє і як стати Junior Frontend Developer, а головне що складніше – фронтенд чи бекенд – читайте в нашому матеріалі.

Що таке Frontend-розробка

Щоб краще зрозуміти, як саме працюють вебпродукти, уявімо, що вони – це… живий організм! Побачивши, наприклад, тваринку, ми можемо відзначити її забарвлення, рухи, поведінку, погляд. Але також є чимало процесів, які ми не бачимо: скорочення серця, нервові імпульси, думки. 

Точно так само функціонують і вебпродукти – у них є «зовнішня» та «внутрішня» частини, які тісно взаємодіють між собою. Вони називаються «фронтенд» та «бекенд». 

Фронтенд – це публічна частина сайту або онлайн-додатку, з якою взаємодіє користувач. Фронтенд має бути естетичним, функціональним та зручним на будь-якому девайсі.

Бекенд – це серверна частина онлайн-продукту. Він відповідає за логічність та коректність роботи фронтенду, містить бази даних, опрацьовує різноманітні запити користувачів.  Нещодавно ми розповідали про мову програмування Python, за допомогою якої девелопори зокрема можуть розробляти серверну частину сайтів.

фронтенд

Відповідно, фронтенд-розробник – це айтівець, який програмує користувацьку частину онлайн-ресурсу, спираючись на документацію та макети від диджитал-дизайнера. Його задача полягає в тому, щоб створити вебсторінки за дизайн-проєктом, зробити їх адаптивними під різні девайси та «вдихнути» в них життя: додати свайпи, віджети, зміни екранів, можливість взаємодіяти (кнопки, форми, калькулятори) тощо.

Що має знати Junior Frontend Developer

Щоб розпочати свій шлях у світ фронтенду, початківцю необхідно знатися на наступних технологіях:

 • HTML – своєрідна «мова програмування», за допомогою якої фронтенд-девелопер будує структуру майбутньої сторінки, створює «скелет» для візуалу.  
 • CSS – мова характеристик та стилізації. За допомогою CSS розробник додає естетику в HTML-скелет сторінки. CSS-код визначає шрифти, кольорові рішення, розташування блоків на вебсторінці, спосіб відображення даних тощо.
 • JavaScript – це мова програмування, яка «оживляє» вебсторінку. Використовуючи можливості JavaScript, розробник робить кнопки, форми для введення даних активними, дає можливість передавати дані на бекенд та надсилати відповіді користувачу.
 • Бібліотеки готових рішень для JavaScript – ReactJS, AngularJS, Node.js, MongoDB, jQuery. Для старту буде достатньо базового розуміння цих технологій.
 • Photoshop або Figma – фронтенд-девелопер має базово розумітися на графічних редакторах, щоб взаємодіяти із макетами від вебдизайнера.

Також початківцю допоможуть навички роботи з GitHub (вебсервіс для спільної роботи команди та збереження версій коду) та гарне володіння англійською мовою. Останнє дарує можливість знайомитися із різноманітною документацією та вільно спілкуватися із закордонними колегами.

frontend developer

На нашому курсі Frontend Junior ми навчаємо дітлахів 11+ років основам HTML/CSS, роботі з графічними редакторами та конструкторами сайтів. Таким чином вже після першого року навчання дитина вміє створювати посадкові сторінки та візитки для бізнесів, інтернет-магазини та кастомізувати їх за допомогою HTML/CSS.

Курс Frontend для дітлахів старшого віку дозволяє заглибитися в технічну сторону фронтенд-розробки. Студенти 12-16 років детально вивчають HTML/CSS, JavaScript, навчаються користуватися GitHUB, створюють адаптивні та динамічні сайти за допомогою фреймворків. Таким чином, вже у 14-16 років наші студенти можуть пробуватися на вакансії Trainee або Junior Frontend Developer.

Як знайти першу роботу в Frontend

Фронтенд – надзвичайно популярний напрям в ІТ. Наприклад, станом на 2022 рік в США зареєстровано понад 80 тисяч фронтенд-девелоперів, а попит навіть на фахівців-початківців досить високий. Адже кожна команда, яка розробляє вебпродукти, має винайняти щонайменше одного фронтенд-розробника.

Девелопер може обрати один із наступних варіантів працевлаштування:

 • Робота на фрилансі. В такому випадку фахівець самостійно шукає собі замовлення та виконує їх, як приватний підприємець. Для дитини це може бути чудовим початком кар’єри та першим досвідом поза академією.
 • Робота із власною командою. Молоді та амбітні колективи можуть створювати власні бюро веброзробки та виконувати комплексні роботи для приватних замовників.
 • Робота у компанії. Це найбільш поширена модель працевлаштування. Так фронтенд-розробник офіційно стає працівником в стартапі або компанії.   

Скільки заробляє Frontend-розробник

У великій компанії юний Frontend Developer може працювати на позиції Trainee, Junior або займатися версткою – це та частина фронтенду, яка відповідає винятково за HTML/CSS-процеси.

Заробітна плата початківців з напряму Frontend варіюється залежно від локалізації претендента та його досвіду.

 • В США заробітна плата юного фронтенд-девелопера стартує від 60-70 тисяч доларів на рік.
 • В Європі – 40-50 тисяч доларів на рік.
 • В Україні – від 12 до 24 тисяч доларів на рік.
фронтенд розробник

То як стати Junior Frontend Developer

Фронтенд-розробка – це ІТ-напрям зі створення зовнішньої оболонки вебпродуктів, який поєднує в собі як технічну сторону розробки, так і творче бачення процесу. Фахівець із Frontend вміє верстати сайти, оформлювати їх відповідно до макета дизайнера, робити сторінки адаптивними під різні девайси, зручними для користування та інтерактивними. Саме тому попит на фронтенд-розробників навіть початкового рівня зберігається вже протягом багатьох років.

За час навчання в GoITeens наші студенти створюють потужне портфоліо робіт та засвоюють практичні навички, які допоможуть справитися із тестовими завданнями та отримати свій перший job offer. Підлітки можуть почати вивчення фронтенд на наших курсах вже в 11-12 років, а в 15-16 отримати свою першу роботу в якості Trainee або Junior Developer із заробітною платою від тисячі доларів на місяць.

Коментарі